+421 907 744 331
Čo sa deje v mozgu, keď sa učíme cudzí jazyk?
30. March 2016
Prečo techniky efektívneho učenia zmenia tvoj život k lepšiemu – časť prvá
22. May 2017
Ukázať všetko

Štúdia dokázala, že počúvanie cudzieho jazyka zjednodušuje jeho výučbu

Ak sa vystavujete zvukovým vzorcom inej reči (a to aj v prípade, že im spočiatku vôbec nerozumiete), môže to byť kľúčom k rýchlemu ovládnutiu cudzieho jazyka, tvrdí výskumník.

Dr. Paul Sulzberger, vedec z Victoria University, sa dopracoval k objavu, keď sa snažil zistiť, prečo mnoho študentov vzdáva výučbu cudzieho jazyka už po niekoľkých dňoch.

Verí, že jeho zistenia môžu prinesú revolúciu do jazykovej výučby.

Vedec zistil, že počúvanie zvukových vzorcov jazyka bolo pre jeho výučbu rozhodujúce, nakoľko vytvára štruktúry v mozgu, vďaka ktorým sa dokážeme učiť nové slová.

„Naša schopnosť naučiť sa nové slová je priamo úmerná tomu, ako často sme boli vystavení jednotlivým kombináciám zvukov, ktoré vytvárajú tieto slová,“ uvádza Dr. Sulzberger. „Nervové tkanivo, potrebné na naučenie sa a pochopenie nového jazyka, sa vyvíja automaticky už len tým, že sme jednoducho vystavení tomuto jazyku – presne takýmto spôsobom sa malé deti učia svoj materinský jazyk.“

Zaujímalo ho, prečo je pre nás ťažké naučiť sa slovíčka v cudzom jazyku, kým v našom rodnom jazyku sa neustále učíme nové slová. Odpoveď našiel v spôsobe, akým mozog vyvíja nervové štruktúry, keď počúvame nové kombinácie zvukov.

„Keď sa snažíme učiť slová v cudzom jazyku, sme vystavení zvukom, pre ktoré nemusíme mať v mozgu žiadnu nervovú odozvu.“

„Študent, ktorý sa snaží naučiť cudzí jazyk, môže mať niekoľko predvytvorených nervových štruktúr, na ktorých môže stavať, aby si zapamätal nové slová.“

Vďaka globalizácii a novým technológiám sme dnes viac vystavení cudzím jazykom.

„Počúvať pesničky, filmy a dokonca aj zahraničné spravodajstvo na internete sú jednoduché spôsoby, ako vystaviť mozog zvukom v cudzom jazyku,“ uzatvára Dr. Sulzberger.

Zdroj: http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10553824


Martin Hlinka
Martin Hlinka už od roku 2011 prináša na Slovensko techniky efektívneho učenia, o ktorých sa prostredníctvom jeho webov dozvedelo viac ako trištvrte milióna ľudí. Je autorom kníh a kurzov, ktorými si prešlo vyše 3000 klientov. Verí, že gramotní 21. storočia sú tí, ktorí sa vedia učiť a vzdelávať a že každý sa môže naučiť učiť sa a vzdelávať sa. Preto pomáha študentom a profesionálom vzdelávať sa rýchlejšie a lepšie. A vďaka technikám efektívneho učenia umožňuje naučiť sa angličtinu a iné cudzie jazyky aj ľuďom, ktorí na jazyky „nemali talent.“

2 komentáre

  1. Livia píše:

    Super článok ! Ja som sa tiez ucila anglictinu sama a to najma cez pobyt v usa

    • Tím AngličtinaRýchlo píše:

      Ahoj Livia, dakujem. Som rad, ze sa Ti clanok pacil a anglictinu si urcite zvladla 🙂 Paolo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *